75. výstava Trampského muzea

20.04.2022 - 22.05.2022
Místo: Městské muzeum Chrast
Typ: Výstava
Vstupné: 40 Kč

Už přes sto let žijí trampové mezi námi,

aneb jubilejní 75. výstava Trampského muzea v Chrasti

 

         Ano v r. 2018 oslavil tramping 100. let od svého vzniku a jako jediná volno časová aktivita přežila mnoho společenských řádů, II. Světovou válku, doby socialismu i  kapitalismu a trampuje se i dnes.

         Bylo to na Svatojánských proudech na Vltavě, kde byla založena první trampská osada T. O. Ztracená naděje a pak už to letělo.

Ve dvacátých letech vzniká nový hudební proud a to žánr trampských písní. Někdy se říká, o trampských písních, že je to nepsaná kronika tehdejší doby, co se přes den na osadách stalo, prožilo, to večer inspirovalo první trampské skladatele, aby o tom složily píseň. Ve třicátých letech byla již trampská píseň velmi populární a vydávaly se na tzv. jednolistovkách a začínaly první trampské gramofonové desky a soubory počaly vystupovat i v rádiu, v kabaretech i ve filmech. Prostě tramping tady byl a už se nedal vymýtit, ani Kubátovým zákonem, který proklamoval, že nesezdané páry spolu nesmí sdílet přes noc, ani pod širákem, ve stanu, či v trampských srubech. Tehdy to hojně kontrolovali četníci a také pokutovali.

         Ani za II. Světové války ne zůstali trampy stranou, byla založena První zimní trampská partyzánská brigáda pod vedením již zdatné trampské osobnosti Josefem Peterkou zvaným Bob Hurikán. Brigáda měla své oddíly po celém území tehdejšího protektorátu a prováděla např. sabotáže na železnici a jiné....

Po válce se hojně opěvovali již vzniklé trampské písně a další velký rozmach v naší společnosti proběhl v šedesátých letech. Dochází k masivnímu zakládaní dalších trampských osad, zakládají se trampské soubory a trampíci jezdí do přírody po celý rok, ať prší, nebo chumelí, venku je venku, je to útěk z civilizace za dobrodružstvím... I tady nedaleko je historická osada T. O. Poslední příležitost s legendární trampskou osobností kamarádem Kiwim. Je založena Porta a také na podporu klasických trampských písní Festival trampských písní v Horním Jelení, který v letošním roce oslavuje již svůj 46. ročník a svým žánrovým opojením je jedním z nejstarších u nás, ale i ve světě.

A právě z organizátorů KFTP tohoto festivalu vzniká tým dobrých kamarádů, kteří by rádi založili První stálé trampské muzeum, co by živé muzeum v přírodě s řadou doprovodných akcí. S mnoha trojrozměrných předmětů, archiválií, dokumentů zakládají v r. 2010 Mobilní trampské muzeum, které je vystavováno v České a Slovenské republice do doby, nežli by někde vzniklo to první stálé trampské muzeum, kde by byl tramping uložen pro další generace, neboť se o trampingu právem říká, že je to kulturní dědictví československého národa a mělo by být uchováno na věky.

Vedou se neúprosná jednání o tomto ušlechtilém projektu. Za dobu deseti let přicházelo do úvahy několik míst, někteří tento projekt chtěli zneužít ve svůj prospěch, jiní to rozjeli jako např. v České Třebové a vložili do toho již nemalé finanční prostředky a pak přišly na radnici volby, vyměnilo se vedení a projekt šel k ledu, i když v tom bylo již mnoho statisíců vloženo.

Stálé trampské muzeum zatím nikde na světě neexistuje a tak se obracíme na všechny, zda by byli ochotni pomoci této ušlechtilé myšlence, na světlo světa, došlo by k rozšíření turistického ruchu v oblasti, nabídce pracovních příležitostí i služeb. Do doby nežli se tak stane, Jiří Fred Jedlička se svými pomocníky kamarády Ivčou Pilarovou, Blankou Jedličkovou, Karlem Smolíkem, Jaruškou a Liborem Kupkou, Josefem Ježkem a Jardou Všetulou vystavují Mobilní trampské muzeum.

Vážení spoluobčané, Město Chrast spolu s týmem Trampského muzea si Vás dovoluje pozvat na jubilejní 75. výstavu Trampského muzea, která se uskuteční v muzeu města Chrast ve dnech 20.4. - 22. 5. 2022 a na vernisáž výstavy, která se uskuteční dne 21. 4. 2022 od 17 hod.

 Na níže uvedených kontaktech můžete obdržet další informace, zde můžete sponzorsky, finančně podpořit muzeum na provoz a sbírky a zde můžete případně i darovat další trampské exponáty do muzea.

                                                                    Tým trampského muzea

Pořadatel

Město Chrast

Náměstí 174, 53851 Chrast
Telefon: 469667211
E-mail: infocentrum@mestochrast.cz
Odkazy: