Evropský týden mobility (ETM) a Evropský den bez aut (EDBA)

16.09.2023 - 22.09.2023
Místo: Chrudim
Typ: Jiný

Evropský týden mobility (ETM) a Evropský den bez aut (EDBA) je po roce opět zde.

Letošní ročník zastřešuje téma „Neplýtvej energií: Kombinuj a jeď!“. Kampaň již tradičně proběhne po celé Evropě ve dnech 16.–22. září a završí ji Den bez aut.

 

Prvňáčky našich základních škol i letos navštíví strážníci městské policie, aby si společně připomněli zásady bezpečného přecházení. Máme pro ně nachystaný drobný reflexní dárek. Besedy se strážníky Městské policie Chrudim proběhnou i ve čtvrtých třídách. Zde se zaměříme především na bezpečnou jízdu na kole.

Akce pro veřejnost:

 sobota 16. září

Klub českých turistů připravil na tento den výšlap Nasavrky – Žumberk v délce 10 km. Na ranči v Prostějově bude společné opékání špekáčků. Více informací u KČT.

Městská knihovna Chrudim ve spolupráci s Českým Červeným křížem připravila v rámci kampaně Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut přednášku nejen o mobilní aplikaci Záchranka s názvem Zachraňte život!!! Mobilní aplikací Záchranka v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktujete Zdravotnickou záchrannou službu či Horskou službu. Zároveň záchranářům odešlete svou přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro vaši záchranu. Přednáška se koná v městské knihovně v sobotu 16. září od 9.00 hodin.

pondělí 18. září

Kolo pro Afriku od 14.00 do 18.00 hodin na Resselově náměstí před budovou MěÚ Chrudim

Pokud máte doma starší jízdní kola a nevíte, co s nimi, můžete je darovat dětem do Afriky. V centrálním skladu v Ostravě, kam se darovaná kola odváží, dokáží starému kolu vdechnout nový život a přetvořit jej v nástroj pomoci druhým. Opravená kola se dále převáží do africké Gambie. Budeme se těšit na i mírně poškozená kola, cyklonářadí, přilby, reflexní vesty, náhradní díly apod.

 středa 20. září

Pojďte do přírody směr Stolany – Chrudim, to je 8kilometrová trasa připraveného výšlapu Klubu českých turistů. V Geoparku Železné hory najdete lom plný zkamenělin. Více informací u KČT.

Od 16.00 do cca 18.30 hodin na dopravním hřišti v Městském parku je připravena akce „Na kolo jen s přilbou“. Vstupenkou bude cyklistická přilba a kolo. V závěru proběhne slosování o drobné ceny. Pro děti i pro rodiče budou připravena stanoviště partnerů: Besip, Městské policie Chrudim, Českého červeného kříže apod. Akce se bude konat pouze v případě příznivého počasí.

pátek 22. září

Den bez aut 2023 – společnost Arriva Východní Čechy, a. s. připravila ve spolupráci s městem Chrudim pro cestující jízdné v rámci MHD zdarma.

 

V průběhu celého týdne jsou připraveny akce i v našich mateřských školách. Ty jsou zaměřeny především na děti a jejich rodiče navštěvující daná zařízení (např. MŠ Dr. J. Malíka – program Tady bydlí děti, MŠ Strojařů – Na červenou stůj, cyklovýlet do Medlešic apod.).

Zelený dům Chrudim připravuje i tradiční vycházkové rozjímání a putování chrudimským Městským parkem. Dle počasí bude akce spojena s promítáním o přírodě, více informací najdete na www.zelenydum.estranky.cz.

Pořadatel

město Chrudim - Zdravé město

Resselovo náměstí 77, 53701 Chrudim
Telefon: 737770811
E-mail: sarka.truneckova@chrudim-city.cz
Odkazy: Web Facebook